Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave - vedecká inštitúcia


Vyhľadávanie


Cesta: Titulka > Pamätihodnosti mestských častí - ostatné

 

Nové Mesto

erb, pečať, vlajka  MČ
 
 
ZmenenéNázov a anotáciaZodpovedá
13.12.2010Erb, pečať, vlajka MČ [PDF, 424 kB]
PhDr. Viera Obuchová, CSc.
13.12.2010Insígnie starostu MČ [PDF, 415 kB]
Insígnie (reťaz) starostu Mestskej časti Bratislava-Nové Mesto pozostávajú z reťaze, v strede ktorej sa nachádza v okrúhlej časti znak tejto mestskej časti - staničná budova konskej železnice a pod budovou ležiaci strapec hrozna s listom – a text: nad budovou BRATISLAVA, pod strapcom –NOVÉ MESTO. Reťaz sa používa ako symbol hodnosti.
PhDr. Viera Obuchová, CSc.
13.12.2010Obraz starostu MČ [PDF, 510 kB]
Obraz prvého starostu Mestskej časti Bratislava Nové Mesto od akademickej maliarky Eugénie Lehotskej RNDr. Miloša Lamperta z koalície VPN- KDH (1990-1994).
PhDr. Viera Obuchová, CSc.
13.12.2010Kronika MČ Nové Mesto [PDF, 864 kB]
V kronikách mestskej časti Bratislava – Nové Mesto sú jednak opísané a graficky vykreslené symboly tejto mestskej časti – erb, pečať a vlajka, ale sú tu tiež zaznamenané aj zápisy významných osôb , ktoré navštívili túto mestskú časť Bratislavy ( Michal Kováč, Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a iní).
PhDr. Viera Obuchová, CSc.
13.12.2010Berchtoldov palác [PDF, 789 kB]
Palác grófa Berchtolda bol záhradným palácom s parkom, ktorý stál od roku 1832 do výstavby bývalého Domu odborov – Istropolisu v priestore dnešnej Škultétyho ulici a Trnavského mýta. Vo svojej dobe sa nachádzal za colnou hranicou v blízkosti železničnej trate vedúcej do sv. Jura a Trnavy. Tento dvojpodlažný 13 osový objekt slúžil od konca 19. storočia ako nájomný dom, neskôr ako kláštor tešiteľov a potom od 50. rokov 20. storočia tu bola hudobná škola. Na mieste parku bolo zriadené Centrálne trhovisko.
PhDr. Viera Obuchová, CSc.

Zobraziť výber stĺpcov tabuľky »


Zobraziť aktuálne dokumenty | archív dokumentov | dokumenty vrátane archívu

Zobraziť vyhľadávací formulár »Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.