Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave - vedecká inštitúcia


Vyhľadávanie


Cesta: Titulka

 

Unikátny objav na rohu Radničnej a Laurinskej sa podarilo zachrániť

kvader1
Na Laurinskej ulici v Bratislave prebiehajú od augusta stavebné úpravy. Výkopy okolo budovy sa nezaobišli bez archeologického výskumu, ktorý sa realizoval pod vedením archeológa Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave Mgr. Branislava Resutíka. Výsledkom jeho práce sú viaceré zaujímavé zistenia a unikátny objav.
 

 
 

Archeologický výskum južnej časti budovy smerom do Laurinskej ulice odhalil prítomnosť starších zvyškov kamenných murovaných stavieb. B. Resutík sa domnieva, že išlo pravdepodobne o dom, ktorý na tomto mieste stál ešte v stredoveku. Jeho zvyšky sa našli len na jednej strane, kde bola zachytená časť lícnej strany muriva orientovaného do ulice. Výskum na tomto mieste odhalil aj zvyšok studne, ktorá bola zasypaná.

Skutočne zaujímavý objav však predstavuje pieskovcový kváder, o ktorom môžeme podľa B. Resutíka tvrdiť, že pochádza minimálne zo stredovekej stavby a opätovne našiel využitie pri stavbe v 19. storočí. Pieskovcový opracovaný kváder s rozmermi 60x57x59cm bol použitý  ako základ pod okopníkový kameň na nároží Laurinskej a Radničnej ulice. Archeológ považuje za evidentné, že kameň pochádza zo staršej stavby. Jej vek sa síce nedá presne určiť, ale bol v nej použitý sekundárne. Dokazujú to viaceré druhy mált, z ktorých dve sú podľa archeológa pravdepodobne stredoveké. Rozmery kameňa podľa B. Resutíka naznačujú, že mohol byť súčasťou väčšej stavby. Ako stavebný materiál sa bežne používali zvyšky zo zbúraných pôvodných stavieb. 

Zaujímavosťou nálezu je opracovanie kameňa. Práca kamenára vyzerá precízne. Kameň sekal šikmo a opracoval ho mimoriadne kvalitne. Archeológ predpokladá, že takáto kvalitná práca nebola vynaložená len kvôli základu pod okopníkový stĺp.

Nálezu pridáva na význame aj staršia literatúra, ktorá potvrdzuje prítomnosť rímskych nálezov na Laurinskej ulici. Nie je teda vylúčené, že pieskovcový kváder môže byť nakoniec až rímskym artefaktom. Podobné kamene sa našli pri archeologických výskumoch na okolitých parcelách. Stavby v tejto lokalite boli vždy významné, keďže išlo o centrum, resp. jednu z hlavných ulíc. Môžu sa tu nachádzať zvyšky mestských palácových stavieb zo stredoveku a nedá sa vylúčiť ani staršie datovanie.

Po preskúmaní nálezu na parcele hlavného mesta bolo nevyhnutné pristúpiť k jeho záchrane. Zo zákona má pamiatkový dohľad nad stavbou Krajský pamiatkový úrad Bratislava, ktorý za prítomnosti Mgr. Evy Falbovej zriadil rýchlu komisiu. Tá nález posúdila a nariadila ponechať ho na mieste. Odteraz však bude chránený ako pamiatka. Dôvod rozhodnutia ponechať kameň na mieste spočíval jednak v tom, že v základoch stavby plní svoju funkciu. Druhým argumentom v prospech ponechania bolo mimoriadne rizikové vyberanie nálezu. Situáciu na mieste totiž komplikovala blízkosť káblov s vysokým napätím. Zvolil sa preto kompromis medzi ochranou pamiatok a bezpečnosťou práce.

Nateraz je podľa B. Resutíka podstatné, že „pribudol ďalší čriepok mozaiky, z ktorej sa skladá minulosť mesta“. Odborníci o pamiatke vedia, je zadokumentovaná, zameraná a zakreslená. Keď sa v budúcnosti objavia nové nálezy, možno doplnia aktuálne informácie a podarí sa zistiť viac o pôvodnej stavbe. Fotografie nálezu ostanú súčasťou pamiatkovej dokumentácie a budú uložené na Pamiatkovom úrade a na Mestskom ústave ochrany pamiatok.


 
Kontakt: Mgr. et Mgr. Silvia Nováčiková
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 2.11.2021 / 2.11.2021

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.