Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave - vedecká inštitúcia


Vyhľadávanie


Cesta: Titulka

 

Mobiliár lekárne u Salvátora smeruje do Bratislavy

Slavator
Po štvrťstoročí sa mobiliár lekárne u Salvátora vráti späť do hlavného mesta.
 

 
 

Samotná budova lekárne, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou je pre verejnosť prístupná už takmer rok. Bez mobiliára však miestu chýba pôvodný duch. Na septembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci väčšinou hlasov rozhodli o nákupe mobiliára od aktuálneho majiteľa Erika Kovácsa. Jeho cena by sa mala vyšplhať na takmer milión eur.


Slavator_2


Mobiliár bývalej jezuitskej lekárne bol zhotovený okolo roku 1727. Po zrušení rádu Jezuitov sa mobiliár predal formou dražby a tak sa v roku 1775 stal jeho prvým súkromným majiteľom lekárnik Karol Sessel. Začiatkom 20. storočia mobiliár odkúpil známy mešťan Rudolf Adler. Dal si postaviť nájomný dom, terajšie sídlo lekárne. Ozdobnú dlažbu, ktorou lekárnik miestnosti vydláždil, môžeme vidieť aj dnes.

Lekáreň fungovala nepretržite počas monarchie, Československej republiky, vojnového Slovenského štátu aj počas socializmu. Jej činnosť ukončila v roku 1995 reštitúcia.

Priestor bývalej Lekárne U Salvatora bol po dlhom čase sprístupnený verejnosti len v minulom roku. Bola v ňom inštalovaná výstava o histórii objektu. Výstavu pripravil Mestský ústav ochrany pamiatok. Mobiliár by mohol byť verejnosti prístupný už budúci rok.

 
Kontakt: MÚOP ADMIN
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 7.10.2021 / 7.10.2021

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Aktuality
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.