Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave - vedecká inštitúcia


Vyhľadávanie


Cesta: Titulka

 

Skrytý príbeh Veduty Bratislavy v Palazzo Vecchio vo Florencii ožíva...

Freska Bratislavy
 

 
 

Jedno z najstarších zobrazení Bratislavy, pod jej historickým názvom POSSONIA, sa nachádza v najkultúrnejšom centre Talianska a Európy vôbec, vo Florencii, v meste, z ktorého krásy dostal v roku 1817 francúzsky básnik Stendhal závrať (Stendhalov syndróm). Pri príležitosti  450. výročia zhotovenia fresky v roku 1565, ju florentská radnica dala zreštaurovať ako prvú spomedzi 14 fresiek miest Habsburskej monarchie na prvom nádvorí radnice – v Palazzo Vecchio, priamo v srdci Florencie.

Dňa 4. mája 2016 bola vo florentskej radnici, ktorá má sídlo v Palazzo Vecchio, prijatá Nicolettou Mantovani, námestníčkou primátora Florencie pre spoluprácu a zahraničné vzťahy, slovenská delegácia, vedená Ivetou Plšekovou, námestníčkou primátora Hlavného mesta Bratislavy. Za slovenskú delegáciu sa prijatia zúčastnil veľvyslanec SR v Talianskej republike J. E. Ján Šoth, riaditeľka sekcie OSKŠŠ Elena Poláková, riaditeľ Slovenského inštitútu v Ríme Peter Dvorský, honorárny konzul SR vo Florencii Massimo Sani, vedúca oddelenia OSKŠŠ Žofia Halmová, autorky výstavy a idey konferencie archeologičky Ivana Kvetánová zo Slovenského historického ústavu v Ríme, Margaréta Musilová a Petra Šimončičová Koóšová z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave ako aj historici z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied Eva Frimmová a Michal Bada. Za účasti delegácie, talianskych partnerov a pozvaných hostí bola následne o 16.00 otvorená na renesančnom nádvorí Cortile di Michelozzo v Palazzo Vecchio posterová výstava o histórii vzniku Veduty Bratislavy, bratislavských korunováciách, bratislavských pamiatkach zobrazených na vedute a ich súčasnej podobe, ktorú pripravil Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave. Slávnostný prejav k otvoreniu výstavy mal Eugenio Giani, prezident regionálnej rady Toskánska, dlhoročný priateľ Slovenska vo Florencii. Otvorenia sa zúčastnil aj Teiji Yoshimura, riaditeľ japonskej firmy Genten, ktorá sponzorovala reštaurovanie fresky, zatiaľ ako jedinej zo 14 vedút miest habsburskej monarchie a Giorgio Caselli, vedúci Komisie umenia a pamiatok pri Magistráte mesta Florencia. O 17.00 hod bol v Palazzo Medici Riccardi v Sala Luca Giordano slávnostne otvorený vedecký seminár na tému spomínanej fresky. Celé podujatie sa nieslo pod záštitou SK PRES, slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Bratislava ako Hlavné mesto Slovenska dôstojne oslávila jedinečnú príležitosť prezentovať Bratislavu a 450. výročie jej vyobrazenia a zreštaurovania vo Florencii. Nebyť urgentného reštaurátorského zásahu vyvolaného aj tlakom slovenskej diplomacie, by o pár rokov nebolo už čo freske obdivovať. Podujatie vzbudilo záujem Florenťanov a turistov o Bratislavu a Slovensko. S digitálnou kópiou fresky a zákulisím jej zhotovenia sa bude môcť slovenská verejnosť oboznámiť na jeseň v Bratislave, počas prebiehajúceho predsedníctva.

Podujatie podporili: Hlavné Mesto SR Bratislava, Comune di Firenze, Veľvyslanectvo SR v Talianskej republike, Slovenský inštitút v Ríme, Slovenský historický ústav v Ríme, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Bratislava Tourist Board, OZ Katarínka.

 
Kontakt: PhDr. Zuzana Zvarová, zástupca riaditeľa
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 12.5.2016 / 12.5.2016

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Aktuality
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »Informácie v päte

Teraz ste v móde "Bez grafiky". Prepnutím do grafického zobrazenia zobrazíte štandardnej verzii webu.